Reading and Writing Images

Kategori: Python / OpenCV , 30 Eylül 2019 , JanFranco


Resimler bilgisayarda 3 boyutlu matris şeklinde saklanır. 3. boyutta RGB (red, green, blue) renk değerleri vardır. Eğer resim renksiz yani grayscale bir resim ise 3 boyutlu değil 2 boyutlu depolanır. Renk değerleri yoktur. Bu önemli bilgiden sonra devam edelim ve imread() fonksiyonu ile resim okuyalım:


img = cv2.imread('hel.jpg', 0)
imread() fonksiyonuna ek parametre olarak 0 flag değerini verebiliriz. Bu durumda seçilen resim okunduktan sonra grayscale resme dönüştürülür. imshow() fonksiyonu ile resmi okuyalım:


cv2.imshow('Image', img)
k = cv2.waitKey(0)
imshow() methodu argüman olarak bir pencere title'ı ve resmi alır. Eğer imshow() methodunu kullanıyorsak sonrasında waitKey() methodunu da kullanmalıyız. waitKey() methodu pencerenin kapanması için tuş bekler. Bir tuşa basıldığında program otomatik sonlanır. Ancak basılan tuşa göre de aksiyonlar sergileyebiliriz. Bir örnek yapalım, kullanıcı Esc tuşuna basarsa pencere kapansın ve program sonlansın, s tuşuna basarsa program sonlanmadan önce resmi kaydetsin:


if k == 24:
    cv2.destroyAllWindows()
elif k == ord('s'):
    cv2.imwrite('gray_hel.png', img)
    cv2.destroyAllWindows()
destroyAllWindows() methodu ile açık tüm pencereleri kapatabiliriz. Uygulamadan çıkmadan önce uygulanması gereken güvenli yoldur. imwrite() methodu ile de resimleri kaydedebiliriz. Parametre olarak path ve resmi alır.


Sonraki Yazı: Reading, Writing Videos and Accessing Camera
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.