Structure

Kategori: HTML , 25 Ekim 2019 , JanFranco


Hyper Text Markup Language, bildiğimiz adıyla HTML web site tasarımında kullanılan bir işaretleme dilidir. HTML bir programalama dili değildir. Basit bir tasarım görelim:


<html>
  <body>
    <h1>This is the Main Heading</h1>
    <p>This text might be an introduction to the rest of
	  the page. And if the page is a long one it might
	  be split up into several sub-headings.<p>
    <h2>This is a Sub-Heading</h2>
    <p>Many long articles have sub-headings so to help
      you follow the structure of what is being written.
      There may even be sub-sub-headings (or lower-level
      headings).</p>
    <h2>Another Sub-Heading</h2>
    <p>Here you can see another sub-heading.</p>
  </body>
</html>
structure

HTML ile web sayfaları tasarlarken belirli bir yapıya uyarız. Bu yapıda iki ana kısım vardır: body ve head. Body bloğunda yazdığımız tüm kodlar web sayfasının kullanıcıya yansıtılır. Head bloğundaki kodlar ise web sayfası hakkında bilgiler verir ancak genellikle gözle görülmez. Ayrıca yazdığımız tüm kodlar HTML bloğunun içinde olmalıdır. Yukarıdaki örnekten de görüyoruz, tüm kodlar html tagları arasında yazılmış. Head bloğu kullanılmamış, sadece body bloğu kullanılmış. Body ve head blokları için body ve head taglarını kullanırız. Yukarıdaki örnekteki h1 ve p taglarini bir sonraki yazıda göreceğiz.

Web sayfasını tasarlamak, görüntülemek için herhangi bir IDE'ye ihtiyaç yoktur. Windows için bir metin belgesi oluşturup, kodları belgede saklayabiliriz. Kaydederken dosya uzantısını .html olarak değiştirip, web tarayıcısında sayfayı görüntüleyebiliriz.


Sonraki Yazı: Text
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.