Building a Hexacopter

Kategori: Electronics , 17 Ocak 2021 , JanFranco


Bu yazımda DJI F550 kurulumundan bahsedeceğim. Bitirme projesi kapsamında Drone ile otonom kargo teslimatı üzerinde çalışıyoruz. Bu proje için de DJI F550 drone kitini tercih ettik. Malzemeler şu şekilde:

FlySky 6 kanal 2.4GHz FS-T6
F550 Drone gövdesi
EMAX 30A Simonk ESC x6
EMAX XA2212 1400KV BLDC x6
1045 pervane x6
3S 11.1V 3000 mAh Li-Po
KK2 .15 Flight Controllerİlk olarak güç dağıtım kartının üzerindeki + ve - yazan yerler ile ESC'lerin VCC ile GND kablolarını lehimliyoruz.

6 bacağı da montajlıyoruz. Sonrasında ESC'lerin kabloları ile motorların kablolarını lehimliyoruz. Burada motorların paketlerinden çıkan aparatı da lehimleyebiliriz. Ben direk kabloları lehimlemeyi tercih ettim. Kabloları rastgele lehimledikten sonra üst gövdeyi de yerleştiriyoruz.Motorları bacaklara tutturuyoruz. Daha sonrasında KK2 kontrol kartını ve kumanda alıcısını üst panele yerleştiriyoruz. Gerekli kablo bağlantılarını yaptıktan sonra bataryayı alt gövdenin üstüne oturtup gücü veriyoruz.KK2 uçuş kontrol kartının load layout kısmından hexacopter + veya hexacopter x modunu seçiyoruz. Kartın tuşlarını alt kabul edersek, kartın üst tarafı ön yüz oluyor. Bu yönde bir motor varsa +, yoksa x modunu seçebiliriz. Show motor layout kısmından zaten hangi motorun hangisi olduğu gözüküyor. Bunun yanı sıra dönüş yönleri de gözüküyor. Kumanda ile motorlara hafif güç verip, yönlerinde bir sıkıntı var mı bakabiliriz. Eğer varsa ESC ile motor bağlantı kablosundan ikisini kesip, ters bağlayıp tekrar lehimlemeliyiz. Dönüş yönlerinden emin olduktan sonra pervaneleri takabiliriz.Son bir haftadır dışarıdaki hava uçuşa elverişli olmadığından evin içinde test ettim. Evde de bu kadar oluyor:


Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.