bu playlist'i izleyerek breadboard üzerine 8-bit bilgisayar kurmaya ... "/>

Breadboard Computer - Clock Module

Kategori: Electronics , 10 Mayıs 2020 , JanFranco


Youtube'daki bu playlist'i izleyerek breadboard üzerine 8-bit bilgisayar kurmaya çalışıyorum. İlk kısım bilgisayarın clock mekanizmasıydı. Bu clock modülü sayesinde diğer kuracağım modüller çalışacak. İlk olarak devre şemasını vereyim:4 giriş, 1 çıkış bulunuyor. Modüldeki mavi led çıkışımızdır. HLT girişi diğer modüllerden gelecek olan clock kesme sinyalidir. Enable girişi modüldeki push-hold butondur. Manual ve oscillator girişleri ise 555 IC'lerin çıkışlarıdır.

Eğer enable butonuna basılırsa oscillator'un çıkışı direk out çıkışından çıkacak. Eğer buton havadaysa yani basılmamışsa manual clock sinyalinin çıkışı out çıkışından çıkacak. Tabi tüm bu durumlar HLT sinyalinin 0 olmasına bağlı. Eğer HLT sinyali 1 ise herhangi bir çıkış sinyali olmayacak yani clock çalışmayacaktır.

Enable butonunun bağlı olduğu 555 IC bistable modda, manual giriş bağlı olduğu 555 IC ise monostable modda çalışmaktadır. Soldan üçüncü 555 IC ise astable modda çalışmaktadır ve threshold girişi potansiyometre ile kontrol edilmektedir. Bu şekilde clock frekansı ile oynayabiliriz. Test edelim, eğer enable butonu havada ise ve manual girişini aktif edersek:Eğer HLT sinyali aktif olursa clock çalışmayacaktır:Eğer enable sinyali 1 olursa çıkış oscillator'un çıkışı olacaktır:


Sonraki Yazı: Breadboard Computer - SR Latch
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.