Breadboard Computer - Address Register for RAM

Kategori: Electronics , 08 Ağustos 2020 , JanFranco


Bir önceki yazımda RAM modülünü tamamlamıştık. Fakat önceki modülde adresleri jumper kabloları değiştirerek belirliyorduk. Bu yazımda adresleri direk bus üzerinden çekip adres register'ında tutacağız.

Bu işlem aslında oldukça basit. Bus'tan adresi çekip register'a gönder. Register'ın çıktısını da RAM modülüne gönder. Fakat bazı durumlarda RAM'i manuel olarak da yönetebilmeliyiz (program yüklemesinde vs.). Bunun için 4-bit dip switch kullanabiliriz.

Adres bilgisini hangi durumda elden hangi durumda bus'tan çekmemiz gerektiğini de basit bir toggle switch buton yardımı ile belirleyebiliriz. Switch'e bağlayacağımız iki çıkıştan birini 74LS157 entegresinin select pinine bağlayacağız. Bu entegre 4-bitlik iki girişten birini çıkışa göndermemizi sağlar. Bu entegrenin çıkışlarını doğrudan RAM modülüne bağlayabiliriz. (Resimde ledlere de bağladım.)

Entegrenin 4-bitlik A girişi dip switch'ten, 4-bitlik B girişi ise register'ın (74LS173) çıkışlarından gelecek. Böylelikle eğer butona basılırsa adres bus'tan direk okunacak. Eğer butona tekrar basılırsa adres dip switch'ten okunacak. Deneyelim:Şuan dip switch'ten okuma modundayız. Dip switch'ten 9 değerini aldık. O adresteki değer resimden görülüyor. RAM'deki verilerin açılış anında bir önemi yok, rastgele geliyor. Butona tekrar basılırsa bu sefer yeşil led yanacak ve bus'tan okuma moduna geçilecek.


Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.