Breadboard Computer - 8-bit Register

Kategori: Electronics , 20 Mayıs 2020 , JanFranco


Bir önceki yazımda 1-bit register'ı tamamlamıştık. Hazır jumper kullanarak karışık bir devre kurmamın sebebi 1-bit register'ı kullanmayacak olmamdı. Bu yazımda içerisinde 4-bit register barındıran iki adet SN74LS173AN entegresini kullanarak 8-bit register'ı tamamlayacağız.

Bu register data'sını bus'tan alacak, data'sını bus'a verecek. Fakat bunun aynı anda olmaması gerekli. Bunun kontrolü için de HD74LS24SP entegresini kullanacağız:Üstteki modül daha önceden oluşturduğumuz clock modülü, sağdaki modül ise temsili bus. Soldaki iki entegre 8-bit register için, sağdaki entegre ise buffer görevi görüyor. Sol üstteki turuncu jumperın bir ucu reset pinine bağlı. Bu durumda register'ın reset ucunu kullanmayacağız. Alt kısma baktığımızda soldaki sarı jumper'ı load sinyali gibi düşünebiliriz. Bu sinyali GND'ye bağlarsak bus'taki veriyi, register'da tutacağız. Sağdaki sarı jumper'ın logic-0 olması durumunda register'daki veri bus'a aktarılacak.

Devreyi çalıştırdığımızda register çıkışı 8 bit 1 olacak. Bunun sebebi entegrenin başlangıç halinin bu şekilde olmasıdır:Buffer'ın enable ucuna logic-1 verirsek bus'a herhangi bir veri gönderilmeyecek:Bus'taki bir kaç led'i GND'ye bağladım ve clock modülünü astable moddan çıkardım. Register'da 8 bit 1 mevcut. 1 clock pulse gönderirsek, bus'taki veri register'da tutulacak:


Sonraki Yazı: Breadboard Computer - Arithmetic Logic Unit
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.