Breadboard Computer - 64-bit Random Access Memory

Kategori: Electronics , 29 Temmuz 2020 , JanFranco


Bu yazımda breadboard bilgisayarın random access memory kısaca RAM modülünü göreceğiz. Daha önceki yazılarımda 8-bitlik register modüllerini (register A, register B) görmüştük. Eğer 16 byte boyutunda bir hafızaya ihtiyacımız var ise bu ihtiyacı 16 farklı breadboard üzerine ayrı ayrı 8-bitlik registerlar kurarak giderebiliriz. Veya bunun yerine 74LS189 - 64-bit RAM entegre devresini kullanabiliriz. Bu entegre devrenin veri uzunluğu (width) 4-bittir. Bizim bilgisayarımız 8-bit olduğundan bu entegreden bize iki adet gereklidir.

Bir diğer sorun ise bu entegre devrenin çıkışları (O1-4) ters logic'tir. Yani RAM'in ilgili adresindeki değerin NOT halini bize verir. Doğru değerleri alabilmek için bu çıkışların tersini almalıyız. Bunun için 74LS04 entegresinden iki adet işimizi görecektir.

RAM modülünü oluşturmak için ilk olarak 74LS189 entegresinin adres girişlerini (A0-A3) birbirine bağlamalıyız. Bu şekilde tek bir adres verip, böleceğimiz verinin iki entegrenin de aynı adresine yazılmasını sağlarız. Daha sonra çıkışları (O1-4) sırasıyla 74LS04 entegresinin girişlerine bağlamalıyız. Çıkışlara da sırasıyla LED takarak sonucu görebiliriz. RAM modülünü sürekli olarak kullanacağımızdan CS girişine logic-0 verebiliriz. Sonrasında adres girişlerini ve veri girişlerini (D1-4) GND'ye, WE (write enable) girişini de VCC'ye bağlamalıyız. Son olarak 74LS04 çıkışlarını da bus'a aktarabilmek için 74LS245 entegresini kullanacağız.

Test edebiliriz. Ben adres-0'a 0, adres-1'e 8, adres-2'ye de 9 değerlerini atadım. Turuncu kablolar adres kablolarıdır. Sırasıyla 0, 1 ve 2. adresleri gezersek (0. adres kapak fotoğrafında):

Veri yazmak için beyaz kablolarını (data girişleri) değiştirip, WE girişine logic-0 vermemiz yeterli olacaktır.


Sonraki Yazı: Breadboard Computer - Address Register for RAM
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.