Breadboard Computer - 1-bit Register

Kategori: Electronics , 16 Mayıs 2020 , JanFranco


Daha önce d flip-flop devresi kurmuştuk. Clock sinyalinin pozitif tetiklemesinde girişini çıkışına verir, diğer durumlarda çıkış aynı kalır. SN74LS74 entegresi bu yapıdan iki adet içinde barındırıyor. Bu yazımda bu entegreyi kullanarak 1-bit register oluşturacağız.

Register'ın data girişi (Dx) ve load girişi mevcut. Load sinyali logic-1 ise Dx girişini d flip-flop girişine göndereceğiz. Devre şu şekilde:Load sinyali 0 ise NOT kapısının çıkışı 1 olacak. Üst AND kapısının bir girişi 1 oldu. Bu durumda çıkış diğer giriş ne ise o olacak. O giriş de d flip-flop'un Q çıkışından geliyor. Bu durumda load sinyali 0 ise her clock darbesinde d flip-flop'a çıkışındaki değeri tekrar tekrar gönderiyoruz. Eğer load sinyali 1 ise üst kapı artık aktif olmayacak. Alt AND kapısının bir girişi logic-1 olduğundan, çıkış direk Dx girişi ne ise o olacak. Bu durumda eğer load sinyali 1 ise Dx girişi flip flop'a gönderilecek. Breadboard üzerinde gerçeklersek:Burada 1-bit register gerçekleştirdik. Bize bunlardan 8 adet gerekli. Bu şekilde 8 kez yukarıdaki devreden kurabiliriz ancak zaten içerisinde 8 register barındıran entegreler mevcut. Sonraki yazılarımda direk o entegreyi kullanacağımızdan bu devreyi bu şekilde hazır jumper kabloları kullanarak oluşturdum. Biraz karışık olmuş olabilir fakat basit hali yukarıdaki şemada mevcut. Şimdi test edelim:

Sol alt köşedeki turuncu kablo load sinyali, mor kablo da Dx sinyali. Load sinyali 0, Dx girişi 1 olursa:Görüldüğü gibi clock sinyali gelmesine rağmen çıkışta herhangi bir değişiklik olmuyor. Load sinyali 1, Dx girişini 0 yaparsak:Çıkışta yine bir değişiklik olmuyor. Fakat bu kez her bir pozitif kenar clock darbesinde Dx girişi çıkışa veriliyor. Dx girişi 0 olduğundan çıkış da 0. Şimdi iki girişi de (load ve Dx) 1 yapalım:Bu durumda her pozitif kenar clock darbesinde Dx girişi (1) çıkışa veriliyor. Diğer durumlarda zaten çıkış korunuyor ve böylece çıkış hep logic-1 oluyor. Şimdi load sinyalini 0 yapalım:Bu durumda flip flopun çıkışı sürekli girişine geri veriliyor. Çıkış da bir değişiklik olmuyor. Önceden tasarladığımız clock modülünün monostable modu da mevcuttu. Load ve Dx sinyallerini 1 yapalım ve monostable mod ile de deneyelim:


Sonraki Yazı: Breadboard Computer - 8-bit Register
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.