Scrapy, Installation

Kategori: Python , 14 Eylül 2019 , JanFranco


Scrapy, web sitelerinden hızlı bir şekilde data toplamımızı sağlayan açık kaynak kodlu bir Python kütüphanesidir. Bu yazımda Scrapy kurulumunu, sonraki yazılarımda da nasıl kullanıldığını anlatacağım.

Eğer bilgisayarımızda Anaconda kurulu değilse kuralım. Ben yazılarımda Visual Studio Code uygulamasını kullanacağım. Şart değil ancak kurmanızı tavsiye ederim. Bu iki programı kurduktan sonra Anaconda Promt konsolunu açalım ve aşağıdaki komutu girelim:


where conda
Bu komuttan gelen return değeri, conda dosyalarının dizinini verir. Bu dizini kopyalıyoruz ve Bilgisayarım > Gelişmiş Sistem Özellikleri > Ortam Değişkenleri kısmındaki PATH bölümüne yapıştırıyoruz. Bu şekilde Anaconda'yı bilgisayarımıza tanıtmış olduk ve artık CMD konsolda kullanabiliriz. CMD konsolunu açalım ve aşağıdaki komutu girelim:


conda install -c conda-forge scrapy
Kurulum tamamlandıktan sonra Anaconda Promt konsoluna geri dönelim ve aşağıdaki komutu test amacıyla girelim:


scrapy shell
Eğer kurulum doğru yapıldıysa herhangi bir hata mesajı çıkmayacaktır. CMD konsoluna geri dönelim ve aşağıdaki komutu girelim:


pip install virtualenv
Daha sonra masaüstünde scrapy veya herhangi bir isimle klasör açalım. Visual Code uygulamasını çalıştıralım ve Open Folder'a tıklayıp açtığımız klasörü seçelim. Daha sonra View kısmından Open Terminal'e tıklayalım. Terminal konsolu cmd olmak zorundadır. Aşağıdaki komutu girelim:


activate <anaconda-dizini> # where conda ile öğrenebiliriz, örnek dizin: activate C:\Users\ErenS\Anaconda3
Son olarak kullanım için terminale aşağıdaki komutu girelim. Eğer herhangi bir hata almıyorsak kurulum tamamlanmış demektir:


scrapy shell


Sonraki Yazı: Scrapy, Creating Spyders, quotestoscrape
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.