PyQt5, Designing Forms with QtDesigner

Kategori: Python , 11 Eylül 2019 , JanFranco


PyQt5 yazı serisinin son yazısını paylaşıyorum. Şu ana kadar yaptığımız tüm uygulamalarda objeleri manuel bir şekilde oluşturduk, forma yerleştirdik. Daha basit bir şekilde sürükle bırak yöntemiyle formlar tasarlayabiliriz. Bu şekilde tek tek sayısal değerler denememize gerek kalmaz ve sürekli programı durdur, çalıştır yapmamıza da gerek yok formun nasıl olduğunu görmek için. Aşağıdaki linke tıklayarak QtDesigner programını indirelim:
https://build-system.fman.io/qt-designer-download
Programı kurduktan sonra CMD konsolunu açıp designer komutunu girerek programı çalıştırabiliriz. QtDesigner uygulamasının nasıl kullanılacağını anlatmama gerek olmadığını düşünüyorum. Tasarımımızı yapalım, kaydedelim. Kaydettiğimiz uzantı .ui şeklinde olacaktır ve sadece QtDesigner uygulaması ile açılacaktır. Biz bu oluşturduğumuz tasarımı Python'da kullanmak ve özellikler, fonksiyonlar ekleyebilmek için .py uzantısına dönüştürmemiz gerekir.
.ui uzantılı tasarım dosyasını masaüstüne kaydedelim. Tekrar konsolu açalım ve pyuic5.bat dosyasının yolunu kopyalayıp konsola yapıştıralım. ("C:\Python35\Lib\site-packages\PyQt5\pyuic5.bat" , çift tırnaklar olmadan) Bu yolu aşağıdaki komut ile birlikte kullanalım:


<pyuic5.bat dosyasının yolu> -x <.ui uzantılı dosyamızın yolu> -o <oluşturmak istediğimiz py dosyasının adı>
Örnek:

C:\Python35\Lib\site-packages\PyQt5\pyuic5.bat -x untitled.ui -o newWindow.py
Masaüstünde .py uzantılı yeni bir dosya gelecektir. Herhangi bir IDE'de bu dosyayı açıp uygulamamızı geliştirebiliriz.

QtDesigner


Sonraki Yazı: NumPy, Arrays
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.