linspace(), datetime(), isweekend(), findpeaks()

Kategori: MATLAB , 04 Ağustos 2019 , JanFranco


Bu yazıda MATLAB ortamındaki bir kaç hazır fonksiyonu göreceğiz. İlk olarak linspace() ile başlayalım. linspace() fonksiyonu ile belirli sayıda sayı üretebiliriz:


x = linspace(2, 10, 5);
Burada alt limit olarak 2, üst limit olarak 10 değerini verdik. 5 sayı istediğimizi söyledik. Bu durumda fonksiyon 2-10 arasını 5 parçaya bölerek satıları üretecek: 2 4 6 8 10.

datetime() fonksiyonu ile tarih ve saat bilgilerini görebiliriz. Son satırdaki gibi birden fazla parametre göndererek, daha detaylı bir şekilde bastırabiliriz. Z değeri burada timezone'yi bastırır. Bazı değerler iki kez girilmiştir, örneğin mm, hh, mm, ss gibi. İki kez girilmesinin sebebi 0'ı da bastırmak istememizdir. Örneğin Mart ayındaysak ve sadece d-m-y şeklinde girilmişse, d-3-2019 şeklinde basacaktır. Ancak çift m girdiğimiz için, d-03-2019 şeklinde basacaktır:


datetime('today')	
datetime('now')
datetime('yesterday')
datetime('tomorrow')
datetime('now', 'TimeZone', 'local', 'Format', 'd-mm-y hh:mm:ss Z')
isweekend() fonksiyonu, belirtilen tarih haftasonuna denk düşüyor mu şeklinde bir kontrol yapar. Düşüyorsa True düşmüyorsa False şeklinde return yapar:


t = datetime('now');
isweekend(t)
findpeaks() fonksiyonu bir grafikteki peak, maksimumu noktaları bulmak için kullanılır. hold on etiketi ile birlikte kullanılmalıdır:


hold on
plot(graph)
findpeaks(graph)


Sonraki Yazı: Math, Matrix Functions
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.