MATLAB Tips

Kategori: MATLAB , 02 Ağustos 2019 , JanFranco


Eğer sadece belli satırları çalıştırmak istiyorsak (Run) sağ tıklayıp 'Evaluate Selection' seçeneğine basarız. Kısayolu F9 tuşudur.

MATLAB kodlama dilinde noktalı virgül ';' şart değildir. Eğer noktalı virgül koyarak kodlarsak, command window penceresinde herhangi bir değişiklik olmazken, ; olmadan kodlama yaparsak, işlemlerimizin sonuçları command window adlı pencerede basılır.

İşlemlerimizin sonuçlarını bir değişkene atamak zorunda değiliz. Örneğin x = a + b dersek, WorkSpace kısmında x adında bir değişken, a + b değerini alır. Ancak sadece a + b dersek, MATLAB bizim için ans adında bir değişken oluşturur ve değerini a + b yapar.

help fonksiyonu ile bilmediğimiz veya daha ayrıntılı öğrenmek istediğimiz özellikleri öğrenebiliriz. help 'fonksiyon_adi' şeklinde kullanılır.

clr fonksiyonu ile Command Window penceresini temizleyebiliriz. Command Window penceresine de Script penceresine de bu fonksiyonu gönderebiliriz.

clear veya clear all fonksiyonu ile Workspace penceresindeki değişkenleri silebiliriz. Command Window penceresine de Script penceresine de bu fonksiyonu gönderebiliriz.

Sadece belli değişkenleri silmek için clear * fonksiyonunu kullanabiliriz. Örneğin sayi1, sayi2, sayi3 değişkenlerini tanımladık. clear sayi* dersek, sayi ile başlayan tüm değişkenleri sileriz. Veya içinde ay geçen değişkenleri silmek için clear *ay* yazabiliriz. Veya sonu 1 ile tüm değişkenleri silmek istiyorsak, bu sefer * değil dolar işareti '$' kullanırız. clear -regexp 1$ fonksiyonu ile 1 ile biten tüm değişkenleri silebiliriz.

İsimlerini vererek değişkenleri silmek istersek, clear sayi1 sayi2 şeklinde yazarak silebiliriz. Veya clearvars -except sayi1 sayi2 dersek de sayi1 ve sayi2 hariç tüm değişkenleri silebiliriz. Bir başka örnek vermek gerekirse clearvars sayi* -except -regexp 1$ dersek, 1 ile biten değişkenler hariç tüm sayi ile başlayan değişkenler sil demiş oluruz.

% işareti MATLAB'da yorum satırıdır. Yoruma almak istediğimiz satırları seçip CTRL + R tuşlarına basarsak, tüm seçili satırların başına % işareti yani yorum işareti koyulur.


Sonraki Yazı: Input, Output
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.