Image Processing, map, load trees

Kategori: MATLAB , 10 Ağustos 2019 , JanFranco


MATLAB ortamında 'load trees' şeklinde bir komut verirsek, Workspace penceresinde 3 değişkenin geldiğini görürürüz. X matrisi, map matrisi ve bir caption. Caption komut ile ilgili bilgi verir, bizim için önemsizdir. Bizi asıl ilgilendiren map ve X matrisleridir. Eğer bir görüntüde aynı renk değerlerine sahip birden çok piksel var ise biz image matrisimizi 2 boyutluya indirgeriz ve bir map matrisi açıp RGB değerlerimizi orada saklayabiliriz. Örneğin RGB değeri 18 olan yan yana 23 piksel olduğunu düşünelim. Biz map matrisinde 18. satırda RGB değerlerimizi 3 değer olarak saklarız (Red, Green Blue), image matrisimizde ise Red, Green ve Blue olmak üzere 3 değer girmek yerine sadece 18 yazarız. Yani RGB değerlerini Map mantığında depolamış oluruz. 'load trees' komutu ile ağaç resmi almıştık. Bu resmi görüntüleyelim:


figure,imshow(X);

load trees
Resim tamamen beyaz olarak geldi. Bunun sebebi piksel değerlerinin double tipinde olmasıdır. Piksel değerlerini unsigned integer tipine çevirelim ve tekrar görüntüleyelim:


figure,imshow(uint8(X));

load trees
Resmi görüntüledik fakat renk yok. Bu resim bir grayscale resimdir. Grayscale resimler iki boyutludur. RGB değerleri yoktur. Map matrisini kullanarak renkli resmi görüntüleylelim:


figure,imshow(uint8(X), map);
load trees


Sonraki Yazı: Image Processing, Broken Candy Project
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.