Image Processing, Introduction, RGB

Kategori: MATLAB , 10 Ağustos 2019 , JanFranco


Bu yazım MATLAB ortamında Image Processing kavramını göreceğimiz serinin ilk yazısıdır. Yazıya başlamadan önce belirtmeliyim, Image Processing kavramını ayrı bir bölümde (muhtemelen Pyton bölümünde) daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. Bu yazıların amacı Image Processing yani görüntü işleme kavramını anlatmak değil, görüntü işlemenin MATLAB ortamında nasıl yapıldığını anlatmaktır. Tabi ki bir çok noktayı açıklayacağım fakat dediğim gibi daha ayrıntılı yazılar Image Processing bölümünde olacak. Başlayalım:

MATLAB ortamında bir image input aldığımız zaman, bu image 3 boyutlu bir matrise dönüştürülür. İlk iki boyut resmin uzunluğu ve genişliğidir, üçüncü boyut resmin renk değerleridir. Örneğin 100x100'lük bir resim input aldığımız zaman, resmin her bir pikseli matristeki bir değerdir. image(1,1) şeklinde değeri çağırdığımız zaman görüntünün en üst sol köşesindeki pikselin değerini almış oluruz. Ve bu pikselin 3 değeri vardır. RGB mantığına göre red değeri, green değeri ve blue değeri. Bu 3 değere göre bir renk üretilir ve piksel bu rengi almış olur. Resimlerin nasıl input alındığını görelim:


image = imread('image.jpg');
Bu şekilde resimleri alabiliriz. Workspace penceresinde matris olarak görünür. Resmi görüntüleyelim:


figure,imshow(image);
Komut olarak yazmak istemiyorsak, Plot menüsünden imshow'a tıklayabiliriz. Kendi resmimizi oluşturalım:


image = randi([0 255], 100, 100, 3);
image = uint8(image);
figure,imshow(image);

Image Processing
randi fonksiyonu ile 100x100x3'lük bir matris ürettik ve içine 0-255 arası sayıları gönderdik. 0-255 olmasının sebebi RGB değerlerinin o değerler arasında olmasındandır. Daha sonra sayıların tipini unsigned int olarak değiştirdik ve resmi görüntüledik.


Sonraki Yazı: Image Processing, map, load trees
Yorumlar

Henüz bir yorum bulunmuyor.